نقد Eset Smart Security 5

Eset Smart Security 5

نقاط قوت

واسط کاربری بهبود یافته، پاکسازی بدافزار خوب، نتایج خوب از آزمایشگاه های مستقل، آنتی اسپم قابل قبول، کاهش اندک کارآیی سیستم.

نقاط ضعف

پاکسازی کامل بدافزار نیازمند کمک شخص ثالث است. مسدودسازی ضعیف بدافزار، فایروال مانند گذشته به طور پیش فرض هیچ برنامه ای را کنترل نمی کند، سیستم کنترل والدین ابتدایی.

حرف آخر

این سوئیت نقاط مثبت خوبی دارد، آزمایشگاه ها آن را دوست دارند، خیلی سیستم های تست را کند نکرد، و در اکثر اوقات در تست های من پاکسازی بد افزار خوبی داشت. با این حال دیگر زیر مجموعه های سوئیت آن را به انتخابی ضعیف تبدیل می کند.

 ایست اسمارت سکوریتی 5

به نقل از پی سی مگ

نیل جی. روبنکینگ

تحلیلگر پیشرو در مسائل امنیتی

نسبت به زمانی که در اوائل ۲۰۰۹ ورژن ۴ مجموعه ی امنیتی ایست را بررسی کردم، خیلی چیزها تغییر کرده، با این حال تفاوت های قابل ذکری در ایست اسمارت سکوریتی ۵ -۵۹٫۹۹ دلار، ۷۹٫۹۹ دلار برای ۳ لایسنس- وجود ندارد. این مجموعه اکنون نوعی کنترل والدین را در بردارد، ولی آنتی ویروس آن تقریباً در حفاظت سیستم تست در برابر هجوم مجموعه ی تهدیدات فعلی من مانند سابق عمل نکرذ.

در ورژن ۴، ایست رابط کاربری ساده ای را در کنار رابط کاربری پیشرفته بعلاوه ی تنظیمات خیلی پیچیده پیشرفته ارائه کرد. نسخه ی ۵ رابط کاربری پیشرفته را کنار گذاشته و تنظیمات پیشرفته را تا حدی ساده سازی کرده است. بیشتر کاربران فقط در صورتی که پشتیبانی فنی لازم بداند، نیاز به باز کردن تنظیمات پیشرفته خواهند داشت.

آنتی ویروس متغیر

هسته ی آنتی ویروس مجموعه دقیقاً مشابه آنتی ویروس ایست است. در اینجا یافته هایم را به اختصار بیان می کنم، برای جزئیات کامل، لطفاً بررسی من در مورد آنتی ویروس ناد ۳۲ را -۳۹٫۹۹ دلار، ۳ ستاره- بخوانید.

مشکلاتی در نصب و اسکن با اجرای اسکنی کامل در سیف مد برطرف شدند. با این حال یک تهدید سمج موجب شد برای پاکسازی کامل، بارها سیستم را به درخواست برنامه ریست کنم. فقط شتیبانی فنی توانست با ارائه ی یک ابزار پاکسازی از شرکتی دیگر این مشکل را حل کند.

در کل ایست ۸۸ درصد تهدیدها را شناسایی کرد و مشابه ای وی جی اینترنت سکوریتی ۲۰۱۲ -۶۸٫۹۹ دلار برای ۳ لایسنس، ۳ ستاره- نمره ی ۶٫۵ را در پاکسازی بدافزار کسب کرد. این سوئیت همه ی ترس افزارها و روت کیت ها را شناسایی کرد و در پاکسازی ترس افزار نمره ۹٫۵ و در پاکسازی روت کیت ها نمره ۶٫۷ را کسب کرد. نورتون اینترنت سکوریتی ۲۰۱۲ – ۶۹٫۹۹ دلار برای ۳ لایسنس، ۴٫۵ ستاره- برای پاکسازی ترس افزارها نمره ی عالی ۱۰ و نمره ی تأثیرگذار ۸٫۹ را در پاکسازی روت کیت به دست آورد. برای اطلاع از جزئیات دقیق اینکه این نمرات از کجا حاصل شده، چگونه پاکسازی بدافزار را تست می کنیم را بخوانید.

نمودار پاکسازی بدافزار Eset Smart Security 5

Eset در تست مسدودسازی من کارآیی ضعیفی داشت. یک تهدید شناخته شده، با وجود تلاش های مکرر Eset برای متوقف کردنش، نصب و اجرا شد. نمره ی کلی آن در مسدودسازی بدافزار و نمرات بریک اوت آن مخصوصاً در مورد مسدودسازی روت کیت و ترس افزار در میان  سوئیت هایی که با کلکسیون بدافزارهای فعلی خود تست کردم، یا بدترین بودند یا ما قبل آخر.

نمودار مسدودسازی بدافزار در Eset Smart Security 5

فناوری Eset در آزمایشگاه های مستقل رتبه های بهتری به دست می آورد، مخصوصاً آنهایی که تست های ثابتِ توانایی شناسایی هزاران ویروس غیرفعال و دیگر فایل های مضر را به کار می گیرند. همه ی آزمایشگاه هایی که من نتایج آنها را پیگیری می کنم، Eset را تست می کنند و نتایج آن در کل خوب هستند. برای شرحی از اینکه چطور انواع مختلف تست ها را تفسیر می کنم، چگونه تست های آزمایشگاه های آنتی ویروس را تفسیر می کنیم را ببینید.

نمودار تست های آزمایشگاهی Eset smart Security 5

فایروال ساده

فایروال این مجموعه همه ی تست های جستجوی پرت من را با موفقیت پشت سرگذاشت و همه پورت ها را در حالت مخفی قرار داد. توجه کنید اگرچه فایروال ویندوز به تنهایی می تواند این کار را به تنهایی انجام دهد، ولی Eset کمی فراتر می رود و هشدار خاصی را در مورد تست های جستجوی پورت نمایش می دهد. تکنولوژی هوشمند فایروال مانند آنچه در نورتون و کاسپرسکی اینترنت سکوریتی ۲۰۱۲ -۷۹٫۹۵ دلار برای سه لایسنس، ۳٫۵ ستاره-  وجود دارد، تصمیمات امنیتی در مورد سطح شبکه و دسترسی اینترنت که به هر برنامه اختصاص داده می شود را خودشان اتخاذ می کنند. آنها می توانند با استفاده از پایگاه داده ای عظیم از برنامه های خوب و بد شناخته شده درکنار کنترل رفتاری برنامه های ناشناخته، از نمایش اخطارهای بی مورد گیج کننده ی فایروال برای کاربر بی اطلاع، پرهیز کنند.

فایروال Eset رویکردی دیگری را برای اجتناب از اخطارهای بی مورد به کار می گیرد. در پیکربندی پیش فرض آن، به سادگی کنترل برنامه ها را نادیده می گیرد. همه ی اتصالات وارده از خارج کامپیوتر بلوکه می شود ولی همه ی اتصالات از سمت کامپیوتر شما مجاز شمرده می شود، چه از مرورگر نشأت گرفته باشد چه از تروجانی که به دنبال سرور کنترل و فرماندهی خود می باشد تا دستوراتش را اجرا کند. اگر فایروال را از حالت اتوماتیک به حالت تعاملی تغییر بدهید، با مشکلات معمول اخطارهای فایروال مواجه خواهید شد. هر برنامه ی جدیدی که به دنبال دسترسی به شبکه برای بار اول است، از شما می خواهد تصمیم امنیتی درستی اتخاذ کنید. این عالی نیست، ولی بهتر از این است که به طور پیش فرض کاری انجام ندهد.

فایروال حتی در حالت تعاملی فقط یکی از تست های نفوذ را شناسایی کرد. سایر تست های نفوذ بدون آنکه توسط فایروال شناسایی شوند، به اینترنت متصل شدند. زمانی که فایروال برای دفاع از سیستم آزمایشی در برابر حملات اکسپلویت ایجاد شده توسط Core Impact به چالش کشیده شد، کمی بهتر عمل کرد به طوریکه نیمی از ۳۰ اکسپلویت را با درجات مختلفی از جزئیات دسته بندی کرد. نورتون همه ی اکسپلویت ها را شناسایی و مسدود کرد، اما این تنها محصول جدیدی است که توانست همه ی حملات اکسپلویت را پاکسازی کند.

من نتوانستم فایروال را از طریق دستکاری در تنظیمات رجیستری خاموش کنم و همچنین نتوانستم پروسه های آن را با استفاده از مدیر وظیفه –Task Manager- حذف کنم. ولی یک بدافزارنویس توانست از طریق غیر فعال کردن شروع خودکار یکی از سرویس ها و اجبار به ریست کردن سیستم، حفاظت اساسی این مجموعه را از کار بیندازد. نورتون، کاسپرسکی، ترند میکرو تیتانیوم مکسیموم سکوریتی ۲۰۱۲ -۷۹٫۹۵ دلار برای ۳ لایسنس، ۳٫۵ ستاره- و تعداد اندک دیگری در مقابل این حمله مقاومت کردند.

آنچه ما در اینجا با آن مواجهیم، فایروالی است که در برابر جستجوی پورت مقاومت می کند اما به طور پیش فرض برنامه ها را کنترل نمی کند. حفاظت در برابر حملات اکسپلویت را در حد متوسط انجام می دهد، ولی بدافزارنویسی شناخته شده توانست آن را از کار بیندازد. این فایروال قابل اعتمادی نیست.

آنتی اسپم اصلاح شده

آنتی اسپم Eset حساب های ایمیل POP3 و IMAP را فیلتر می کند. این مجموعه ایمیل های وارده و خارجه را برای یافتن بدافزار نیز بررسی می کند و با آتلوک، آتلوک اکسپرس، ویندوز میل، ویندوز لایو میل و تاندربرد سازگار است. اگر از Bat!، Eudora و تعدادی دیگر از نرم افزارهای مدیریت ایمیل استفاده می کنید، می توانید قاعده ای را تعریف کنید تا پیام های که به عنوان اسپم مشخص شده اند، به فولدر خودشان دایورت شوند.

وقتی ورژزن قبلی Eset Smart Security  را بررسی می کردم، متوجه شدم دانلود هزار ایمیل با آنتی اسپم فعال، ۴ برابر بیشتر از دانلود همین تعداد بدون آنتی اسپم زمان می برد. اگرچه دانلود ایمیل ها عموماً در پس زمینه انجام می شود، با این حال متوجه شدم که میزان کاهش سرعت مشکل ساز است. آنتی اسپم فعلی فقط ۲۵ درصد به زمان دانلود اضافه کرد که آنقدر اندک است که شما متوجه نخواهید شد.

Eset به ندرت ایمیل های معتبر را بلوکه می کند – فقط ۰٫۳ درصد- . همچنین ۴ درصد ایمیل های گروهی قابل قبول را مسدود کرد. آنتی اسپم به صورت خودکار تماس های موجود در دفترچه آدرس شما و آدرس هایی را که به آنها ایمیل ارسال می کنید را به لیست سفید اضافه می کند که می تواند کمکم کند تا درصد تشخیص های اشتباه را باز هم کاهش دهید.

با این حال، ESET اجازه داد ۲۴٫۲ درصد هرزنامه ها وارد اینباکس شوند. این کمی بهتر از سال پیش است، ولی هرگز به پای دقت نورتون نمی رسد. نورتون هیچ ایمیل معتبری را بلوکه نکرد و فقط ۶٫۱ درصد اسپم ها را از دست داد. تنها محصولی که از این هم دقیق تر است، آنهایی هستند که بر فیلترینگ مبتنی بر شبکه های اجتماعی متکی هستند. Cloudmark DesktopOne Basic 1.2 – رایگان، ۵ ستاره- نیز هیچ ایمیل معتبری را بلوکه نکرد و فقط ۲٫۶ هرزنامه ها توانستند از فیلتر آن عبور کنند.

آنتی اسپم Eset خوب کار می کند، اگرچه نسبت به بعضی از آنتی اسپم های رقیب، باید با اسپم بیشتری سر و کله بزنید. برای اطلاع از اینکه چگونه دقت آنتی اسپم را تحلیل می کنم، چگونه آنتی اسپم را تست می کنیم را بخوانید.

نمودار آنتی اسپم Eset Smart Security 5

کنترل والدین محدود

یک ویژگی جدید در Eset Smart Security 5 نوعی کنترل والدین محدود است. می توانید انتخاب کنید که برای هر حساب کاربری ویندوز کنترل والدین را فعال کنید یا نه و همچنین انتخاب کنید که از میان ۳۰ دسته بندی موضوعی وب سایت ها، کدام دسته ها فیلتر شوند.  اشاره بر روی هر دسته بندی، لیستی غیر تعاملی از زیر دسته بندی ها را نمایش می دهد.

فیلترینگ وب ESET مستقل از مرورگر عمل می کند. وقتی سایتی را مسدود کند، دسته بندی ای را که موجب فیلتر شدن آن سایت شده را به همراه همه ی زیر دسته ها لیست می کند. این می تواند موجب نتایج عجیبی شود. زیر دسته های زیرپوش زنانه و لباس شنا موجب ایجاد حساسیت نسبت به وب سایت راز ویکتوریا[۱] شد، ولی شک دارم که این سایت صفحاتی مرتبط با موضوعاتی از قبیل سقط جنین، اهانت، خشونت، اسلحه یا مذاهب غیر رسمی یا جادوگری داشته باشد.

همچنین والدین لیستی از کلیه ی وب سایت هایی که کودک از آنها بازدید کرده  و وب سایت هایی که فیلتر شده اند،در اختیار خواهند داشت. این لیست شامل آدرس تصاویر، آگهی ها و محتوای شخص ثالث می باشد. بازدیدی از صفحه ی اصلی پی سی مگ، ۸۰ خط به فایل گزارش افزود. اطلاعات مفید در مورد آنچه که فرزند شما به صورت آنلاین انجام می دهد، در حجم انبوه اطلاعات دسته بندی نشده گم می شود.

اگر به کنترل والدین نیاز دارید، به ESET اتکا نکنید. Bsecure Online v6.16 – چهل و نه دلار و ۹۵ سنت برای ۳ لایسنس، ۴٫۵ ستاره- برای حفظ امنیت کودکان و ردیابی فعالیت های آنها، خیلی بیشتر مفید است. یا از ویرایش رایگان Norton Online Family Premier – چهل و نه دلار و ۹۹ سنت، ۴ ستاره- استفاده کنید که این نیز خیلی بیشتر از سیستم کنترل والدین محدود ESET کارآیی دارد.

تأثیر اندک بر کارآیی سیستم

با مشاهده اینکه ESET باعث کاهش سرعت انجام امور روزمره ی سیستم نمی شود، خوشحال شدم. با نصب ESET، زمان مورد نیاز برای بوت شدن کامل سیستم تست من خیلی طولانی تر از زمانی که ESET نصب نبود، نشد. برای اطمینان تست را ۱۰۰ بار اجرا کردم. تستی که با استفاده از یک اسکریپت برای بارگذاری کامل ۱۰۰ وب سایت انجام شد نیز افزایش زمان محسوسی را نشان نداد. نورتون نیز تأثیر محسوسی بر روی تست وب سایت نداشت ولی زمان بوت را ۶ درصد افزایش داد.

در تست های مرتبط با فایل – کپی کردن و جا به جایی فایل ها- تأثیرات ESET محسوس تر بودند. با نصب ESET، جا به جایی و کپی کردن مجموعه ی بزرگی از فایل ها ۱۵ درصد بیشتر طول کشید. این کمی بیشتر از حد متوسط و کمی بیشتر از ۱۴ درصد نورتون است. اسکریپت دیگری که عمل زی و آنزیپ کردن همان فایل ها را انجام می دهد، با نصب ESET، ۱۴ درصد افزایش زمان را نشان داد. میانگین این تست ۲۱ درصد است، بنابراین عملکرد ESET خوب به نظر می رسد. توجه داشته باشید که نورتون فقط ۶ درصد به زمان تست زیپ- آنزیپ اضافه کرد.

دوران مجموعه های امنیتی سنگینی که به وضوح کارکرد سیستم را کند می کردند، سپری شده است. اکثر مجموعه ها کاهش کارآیی زیادی را باعث نمی شوند. بعضی مانند ESET کاهش سرعتی کمتر از حد میانگین را باعث می شوند. برای اطلاع از اینکه چگونه کارآیی مجموعه های امنیتی را می سنجم، چگونه کارآیی مجموعه های امنیتی را می سنجیم را ببینید.

نمودار کارآیی ESET Smart Security 5

نگاه به جایی دیگر

زمانی که بهترین چیزی که می توانم در مورد یک سوئیت بگویم این است که زیاد سرعت سیستم را کم نمی کند، نشانه ی خوبی نیست.  ESETدر پاکسازی بدافزار خوب عمل کرد، گرچه موفقیت کامل نیازمند به کمک شخص ثالث بود. آنتی اسپم آن خوب است گرچه عالی نیست و آزمایشگاه های مستقل نمرات خوبی به آن می دهند.

به هر حال، در تست های مسدودسازی بدافزار من نتایج خیلی ضعیفی کسب کرد. تهدیدی با وجود تلاش های مکرر برای مسدودسازی آن، توانست نصب شود. فایروال آن به طور پیش فرض کنترل رنامه ها را نادیده می گیرد و برنامه های دیگر می توانند آن را خاموش کنند. کنترل والدین جدید آن هم ناقص است و هم عجیب! تصور کنید: با ۱۰ دلار کمتر از لاینس ۳ کاربره ی ESET، می توانید انتخاب سردبیر پی سی مگ یعنی نورتون اینترنت سکوریتی ۲۰۱۲ – ۶۹٫۹۹ دلار برای ۳ کاربر، ۴٫۵ ستاره- را به دست آورید. این کاری است که من انجام می دهم.

امتیازات بخش های مختلف مجموعه

فایروال:2 ستاره

پاکسازی ویروس:

مسدود سازی ویروس:2 ستاره

کارآیی:4 ستاره

آنتی اسپم:3 ستاره

محرمانگی: ندارد

کنترل والدین:1.5 ستاره


[۱] – Victoria’s Secret

avatar

درباره ما Amir

امیر هستم، مدیر سایت زون آلارم. سال 2005 بود که از طریق هفته نامه ی عصر ارتباط با زون آلارم آشنا شدم و تا حالا همچنان ازش راضی هستم. فکر کردم شاید دوستان دیگری هم مثل من وجود داشته باشن که به زون آلارم علاقه مند باشن.این شد که این سایت اختراع شد ;)