خطرات ابزارهای اشتراک گذاری

 

خطرات ابزارهای اشتراک گذاری

ابزارهای اشتراک گذاری

وب تفرجگاه اطلاعات است و هر کسی مشتاق است اطلاعات خود را به اشتراک بگذارد. و اخیراً با اضافه شدن ابزارهای اشتراک گذاری – آن آیکون های کوچکی که که به شما اجازه می دهند تا از طریق رسانه های اجتماعی گوناگون لایک بزنید، مطلب بفرستید یا کارهای بیشتر دیگر- کاربران می توانند به سادگی و به سرعت مطالب دلخواه خود را به اشتراک بگذارند. اما درحالیکه این دکمه های ظاهراً  بی ضرر ارسال فلان ویدئوی خنده دار یا اشتراک گذاری مطلب جالب وبلاگ دوستتان را آسان تر می نمایند، خطرات پنهانی در هر کلیکی که می کنید وجود دارد!

ابزارهای اشتراک گذاری: مشکل در کجاست؟

درحالیکه رسانه های اجتماعی بر دنیای آنلاین چیره می شوند، هرکسی می خواهد نقشی داشته باشد. اگر میخواهید دیده شوید، باید در سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر حضور داشته باشید. بنابراین، هر مقاله، پست آنلاین و چیزهای دیگر توسط ابزارهای اشتراک گذاری بسته بندی می شود تا کاربر را تشویق به انتشار مطالب نمایند. ممکن است استفاده از این ابزارها برای اشتراک گذاری برای کاربران متوسط بی خطر به نظر برسد، ولی این ابزارها می توانند حریم خصوصی شما را نقض نمایند.

در هر زمانی که بازی جدیدی در فیس بوک را امتحان می کنید، در یک نظرسنجی آنلاین شرکت می کنید، یا در مسابقه ای رأی می دهید، در واقع در حال دانلود یک اپلیکیشن اشتراک گذاری رسانه های اجتماعی هستید. گاهی لایک زدن و ارسال مطلب هم با توجه به اینکه چطور  انجام شده، می تواند خطرناک باشد.

هشدار: هرگاه این امر رخ دهد، فیس بوک یک پنجره ی پاپ آپ در مورد اجازه ی دسترسی را نمایش می دهد و اگر قبول کنید، آن اپلیکیشن را دانلود می کنید و اجازه می دهید به اطلاعات محرمانه ی شما دسترسی داشته باشد.

این امر چگونه بر حریم خصوصی شما اثر می گذارد؟ این اپلیکیشن می تواند فعالیت های آنلاین شما را ردیابی کند، پروفایلی از شما را گردآوری کند و سپس اطلاعات شما را به بازاریابان بفروشد.

در مورد فیس بوک، در هر روز ۱۰۰۰۰ سایت از طریق ابزارهای اشتراک گذاری با فیس بوک ادغام می شوند و کاربران ۲۰ میلیون اپلیکیشن های رسانه ی اجتماعی را نصب می کنند. این حجم عظیم فعالیت فرصت های زیادی را در اختیار اشخاص ثالث می گذارد تا به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. بیشتر اوقات شما متوجه نمی شوید که این اپلیکیشن ها چه نوع اطلاعاتی را جمع آوری می کنند یا چطور در حال استفاده است.

بدون هیچ اشتباهی اطلاعات شخصی شما می تواند در معرض خطر قرار بگیرد. مثلاً بسیاری ار اپلیکیشن ها نیازمند حساب یا پسورد جدیدی برای دسترسی به آنها هستند. به دلیل اینکه خیلی از کاربران از نام های کاربری و رمزهای عبور تکراری استفاده می کنند، سارقان مجازی می توانند به آسانی از این اطلاعات برای دسترسی به حساب های کاربری حساس تر مانند حساب بانکی شما استفاده کنند.

در حال حاضر در مورد حریم خصوصی آنلاین قوانین اندکی وجود دارد، بویژه  در مورد موبایل ها که مرتباً از این اپلیکیشن ها استفاده می کنند. گرچه قانون گذاران دعوت به وضع قوانین سخت گیرانه تر شده اند، با این حال هنوز وظیفه ی خود کاربران است که فعالیت های آنلاین خود را امن نگه دارند.

چگونه از خود حفاظت کنید؟

پس چطور وقتی که در حال اشتراک گذاری هستید از خودتان حفاظت کنید؟ دفعه ی بعد که می خواهید از یکی از این اپلیکیشن ها استفاده کنید، نکاتی که در ادامه ذکر شده را در نظر داشته باشید:

تحقیق کنید: اگر قصد استفاده از اپلیکیشن های اشتراک گذاری را دارید، خودتان تحقیق کنید تا متوجه شوید کدامشان امن تر  و معتبرتر هستند. می توانید ابزارهای آنلاین رایگان را در سایت هایی مانند Unsubscribe.com و Reputation.com بیابیدکه اپلیکیشن ها را ردیابی می کنند و آنها را از لحاظ امنیتی رتبه بندی می کند و با ارائه ی نکاتی مانند یادآوری غیرفعال کردن اپلیکیشن هایی که از آنها استفاده نمی کنید، به شما کمک می کنند.

از اطلاعاتی متفاوت از اطلاعات حساب استفاده کنید: اگر نیاز دارید اطلاعاتی را برای دسترسی به اپلیکیشن مورد نظر ارائه کنید، حساب کاربری و رمز عبوری را ایجاد کنید که خیلی متفاوت از آنهایی باشد که برای دیگر حساب های خود استفاده می کنید. این امر شانس اینکه اطلاعات شما برای تجاوز به حریم خصوصی شما استفاده شود را کاهش می دهد.

اپلیکیشن هایی را که دیگر به آنها نیاز ندارید را پاک کنید: به فیس بوک وارد شوید، حساب کاربری و سپس تنظیمات حریم خصوصی را انتخاب کنید. از آنجا زیر اپلیکیشن ها و وب سای ها بر روی ویرایش تنظمات شما کلیک کنید و سپس اپلیکیشن های ناخواسته یا اسپم را برای پاک کردن انتخاب کنید.

ملاحظات حریم خصوصی مسأله ی مهمی در عصر دیجیتال می باشد. با وجود تلاش های کنونی توسط قانون گذاران برای امن کردن حریم خصوصی آنلاین شما، کاربران همچنان آسیب پذیر می مانند. این دلیل آن است که چرا وظیفه ی شماست که مطمئن شوید هر آنچه که می توانید را برای اشتراک گذاری امن انجام دهید.

منبع: وبلاگ زون آلارم

avatar

درباره ما Amir

امیر هستم، مدیر سایت زون آلارم. سال 2005 بود که از طریق هفته نامه ی عصر ارتباط با زون آلارم آشنا شدم و تا حالا همچنان ازش راضی هستم. فکر کردم شاید دوستان دیگری هم مثل من وجود داشته باشن که به زون آلارم علاقه مند باشن.این شد که این سایت اختراع شد ;)